Zagrebački mitropolit na tronu Svetog Save

Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije (Perić) izabran je danas za 46. patrijarha Srpske pravoslavne crkve.

Srbi Hr 18.02.2021.
Porfirije

Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve na današnjem zasedanju u Spomen hramu Svetog Save u Beogradu izabrao je novog Arhiepiskopa pećkog, Mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha srpskog, mitropolita zagrebačko-ljubljanskog Porfirija.

Mitropolit Porfirije rođen je 22. jula 1961. godine u Bečeju, a svetovno ime bilo mu je Prvoslav.Osnovnu školu je završio u Čurugu, a Zmaj-Jovinu gimnaziju u Novom Sadu. Zamonašen je po činu male shime od svog duhovnog oca, tada jeromonaha Irineja (Bulovića), u manastiru Visoki Dečani, na Tominu nedelju 1985. godine.

Diplomirao je na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu 1986. godine, kada ga je blažene uspomene Episkop raško-prizrenski, a potonji Patrijarh srpski Pavle, u manastiru Svete Trojice u Mušutištu rukopoložio u čin jerođakona.

Na poslediplomskim studijama u Atini boravi od 1986. do 1990. godine, kada po blagoslovu Episkopa bačkog dr Irineja dolazi u manastir Svetih arhangela u Kovilju, gde je rukopoložen u sveštenomonaški čin i postavljen za igumana.

Za njim u manastir dolazi mnoštvo mladih monaha i iskušenika. To su godine kada manastir Kovilj postaje duhovna matica mnogim mladim ljudima: intelektualcima, umetnicima, popularnim glumcima i rok muzičarima, pogotovo iz Novog Sada i Beograda.

Na redovnom zasedanju Svetog Arhijerejskog Sabora Srpske Pravoslavne Crkve u Beogradu 14. maja 1999. godine izabran je za Episkopa jegarskog, vikara Eparhije bačke.

Na temu Mogućnost poznanja Boga kod apostola Pavla po tumačenju svetog Jovana Zlatoustog, doktorirao je 2004. godine na Bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Atini.

U tron Mitropolita zagrebačko-ljubljanskih istoličen je 13. jula 2014. godine u Sabornoj crkvi Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu. Svečanu arhijerejsku Liturgiju služio je Patrijarh srpski Irinej.

Izvor biografije: Zvanična internet stranica Srpske pravoslavne crkve