Druženje uz takmičenje u kuvanju fiša

Veće srpske nacionalne manjine Osječko-baranjske županije organizovalo je 20. septembra druge po redu susrete srpskih manjinskih veća iz ove jedinice lokalne samouprave.

Dušan Velimirović 23.09.2024.

Družili su se članovi i predstavnici srpskih manjinskih veća iz Osječko-baranjske županije u Belom Manastiru, a kako drugačije da to bude u Baranji, nego uz takmičenje u spremanju lokalne delikatese fiš-paprikaša. Kako je prošlogodišnje izdanje prošlo u revijalnom tonu, ove godine su organizatori odlučili da će biti takmičarskog karaktera.

- Još 2019. godine imali smo ideju da organizujemo putovanje u Republiku Srbiju, ali nismo uspeli zbog pandemije koronavirusa, pa smo u novom mandatu na prvoj sednici veća odlučili da organizujemo ove susrete na koja se odzivaju sva gradska i opštinska manjinska veća sa željom da se što bolje povežu kako bi se ostvarila što bolja saradnja i komunikacija – pojašnjava kako je sve počelo sekretar VSNM Osječko-baranjske županije Dejan Jeličić.

Fiš-paprikaš je specifično jelo koje karakteriše dunavsko-dravski region pa je, navode organizatori, bio logičan izbor za ovakvu vrstu druženja. Bila je ovo prilika i da manjinski većnici međusobno istaknu šta su do sada napravili, ali i šta ih očekuje u nastavku godine.

- Učestvovali smo na godišnjoj skupštini Srpskog narodnog veća u Zagrebu, a imali smo koordinaciju svih manjinskih veća naše županije. Pored putovanja predsednika i predstavnika svih srpskih udruženja sa područja županije u Novi Sad koje smo realizovali u aprilu, planiramo još jedno putovanje do kraja godine. Na obeležavanju slave Veća uručićemo zahvalnice svim udruženjima koja su nas predstavljala 25.5. u Osijeku na Danima nacionalnih manjina Osječko-baranjske županije. Teritorijalno je ovo jedna od najvećih županija u Hrvatskoj. Dosta je zahtevno, ali trudimo se da posetimo barem jednom do dva puta godišnje sva naša manjinska veća – zaključio je Jeličić.

Najbolji fiš majstori dolaze iz Jagodnjaka

Ovom druženju prisustvovali su manjinski većnici od Baranje pa skroz do obronaka Krndije, a bilo je i nekoliko ženskih ekipa koje su srušile predrasude da su fišijade isključivo takmičenje na kojima učestvuju muškarci.

- Prvenstveno smo došle da se družimo, a naravno da nagrada ne bi bila loša. Volimo se družiti, bile smo ovde i prošle godine i nadamo se da ćemo doći opet. U Viljevu postoji suživot između Srba, Hrvata i Roma. Obnovljen nam je društveni dom u Kapelni, sve je sređeno, a uskoro će biti i otvorenje. Udruženje žena Ruže, zajedno sa opštinskim manjinskim većem organizuje Crkvene godove, odnosno kirbaje u svih šest sela opštine Viljevo. Najviše se bavimo pravljenjem starinskih jela poput gužvara, salenjaka, kiflica, „švalerovog oka“, šapa, breskvica, pogačica i ostalih specijaliteta – ističe kuvarica iz ekipe VSNM Opštine Viljevo Spomenka Stojčević.

Žiri u sastavu Ljubica Sekulić, Oliver Matijević i Savo Ivančević ocenio je ukupno 12 takmičarskih primeraka. Drugo i treće mesto osvojile su ekipe VSNM Grada Osijeka, dok je šampion, koji je ovim putem obezbedio i takmičenje na završnoj fišijadi Zajedničkog veća opština u Vukovaru, ekipa VSNM Opštine Jagodnjak.

- Moramo da budemo jednoglasni u ocenjivanju boje, okusa, mirisa i oblika potkove koja se predaje. Potkova mora da bude pravilnog oblika, skuvana, boja bi trebalo da bude crvena, mada neki takmičari stavljaju veštačke boje. Prepoznajemo mi, ako je previše crvena, to znači da ima dodane boje. Mislim da je fiš iz Baranje, područja oko Mohača, Bezdana i Bačkog Monoštora prepoznatljiv. Svuda se kuva drugačije. Prema Novom Sadu stavljaju povrće, a oko Beograda prave riblju čorbu – pojašnjava član žirija Savo Ivančević.

Na kraju takmičenja, predsednik VSNM Osječko-baranjske županije Zoran Milošević podelio je zahvalnice svim učesnicima, a neko je morao i da pojede sav taj fiš pa je druženje nastavljeno uz muziku i dobru atmosferu.