Još uvek bez vanrednih mera od poplava

Visok vodostaj Dunava stigao je i do Vukovara.

Srđan Sekulić 27.09.2024.

Sredinom septembra nakon pogoršanja vremenskih prilika centralnu Evropu zadesile su brojne poplave nakon izlivanja reka. Posebno se strahovalo od izlivanja Dunava koji je u pojedinim delovima i naneo prilične probleme. Porast vodostaja Dunava pomno se pratio i na području Osječko-baranjske i Vukovarsko-sremske županije, odnosno onim sredinama kroz koje ova reka protiče u Hrvatskoj. Tako je dolaskom vodenog talasa prva na udaru bila Batina gde je poplavljeno vikend naselje. Uprkos bombastičnim naslovima i predviđanjima u mnogobrojnim medijima nivo vodostaja ipak neće biti toliko veliki da bi izazvao neke veće probleme, odnosno da bi doveo do poplava na ovom području.

- Činjenica je da su se ostvarili niži vodostaji u Mađarskoj za šezdesetak centimetara i to će sigurno olakšati odbranu od poplava, ali ništa se ne prepušta slučaju nego se svakodnevno odrađuje sve kako bi se pružila sigurnost našim građanima. Kad je reč o području Vukovara, do dana vikenda imaćemo opterećenje u Hrvatskoj, a od ponedeljka ćemo, nadam se odahnuti i Dunav će početi da se vraća u svoje korito – istakao je u izjavi za medije generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.

Sa prvim časovima petka vodeni talas stigao je i u Vukovar gde je nivo Dunava porastao za nekoliko centimetara pa je on u 12 časova iznosio 614 centimetara i na snazi su još uvek redovne mere od poplava koje će po predviđanjima ostati i narednih dana s obzirom da se predviđa stagnacija i opadanje vode.

Dunav bez čamaca

U svakom slučaju, vodostaj je visok i otežava plovidbu, ali i neke druge radove na ovoj reci, među njima i ribolov, kako profesionalni tako i rekreacioni.

- Što se tiče ribe ona je bolje radila kada je voda krenula gore i riba se u tom momentu približavala obali pa je moglo doći i do ulova. Međutim, otežani su uslovi ribolova zbog smeća, odnosno drveća u vodi kao i zbog brzine vode. Mi koji lovimo smuđa možemo da pecamo, ali ako neko peca šarana ili peca na plovak on ne može da pristupi vodi i za njih je ribolov nemoguć. U svakom slučaju uslovi su dosta otežani, pogotovo za alase upravo zbog velike količine grana i drveća u vodi koji se zapetljaju u mreže – naglasio je sportski ribolovac iz Vukovara Vojislav Kresić koji napominje da je vodostaj Dunava bio na sličnom nivou i pre nekoliko meseci, ali srećom tada nije došlo do naglog porasta vode kao što je to ovaj put.

- Nisam ovih dana video ni jedan čamac da je izašao na vodu, a plovidba obično bude zabranjena čim se napravi barem jedan zečiji nasip. U narednih šest dana očekuje se pad vode preko dva metra, jer ta voda koja brzo dođe obično brzo i ode. S obzirom da je zima daleko bilo bi dobro da što više vode ode tako da bi novi talas dočekali sa što nižim vodostajem. Zbog niskog vodostaja koji je bio uoči ovog talasa Vukovar je upravo dobro i prošao – kaže Kresić.

Vrh vodenog talasa Dunava trenutno se nalazi na području Vukovara. Vodostaji Dunava na području Vukovara su za 110 centimetara niži nego u vodenom talasu iz 2013. godine. Već u drugom delu dana očekuje se lagano opadanje vodostaja na vukovarskom području, dok se od subote očekuje daljnje opadanje vodostaja Dunava celim tokom u dužini od 138 kilometara na području Hrvatske.