Nastanak i nestanak vukovarskog „Vuteksa”(4)
Iako je „Vuteks” imao veoma širok asortiman proizvoda od tekstila najpoznatiji je ipak bio po proizvodnji automobilskih presvlaka i naročito po svojim ćebadima „Ambasador”. Verovatno ni danas, nakon toliko godina od prestanka rada ovog preduzeća, u Vukovaru ne postoji porodica koja u svom stanu ili kući nema bar jedno ćebe „Ambasador”. Da ova ćebad toliko dugo traju nije doprinela samo emotivna vezanost Vukovaraca za tu „relikviju” nego i njihov do danas neprevaziđen kvalitet.
Pogoni vuteksa šezdesetih godina prošlog veka
Ambasador, Vuteksov najveći brend
U drugoj polovini 1969. godine u „Vuteksu” su počeli s proizvodnjom ćebadi „Ambasador” rađenih po licenci nemačke firme „Bajer”, ali su im vuteksovci poboljšali kvalitet. Ćebad su, pokazalo se ubrzo, za preduzeće predstavljala epohalni proizvod kojim je osvojilo ne samo tržište Jugoslavije nego i Evrope, a kasnije i sveta. Ćebe „Ambasador” fabrici je donelo veliku afirmaciju i renome, kako u propagiranju i afirmaciji njegovih ostalih proizvoda tako i u materijalnom smislu.
Otac ove ćebadi je inženjer Josip Uršan koji je karijeru u preduzeću započeo kao radnik u trgaonici, mešaonici i predionici. Bio je podmajstor, majstor, šef predioncie, šef tkaonice, šef oplemenjivanja, disponent proizvodnje, šef proizvodnje, tehnički direktor i pomoćnik direktora za unapređenje proizvodnje i razvoja. Radio je na svim mašinama i prošao je sve faze rada i rukovođenja i, kako su pisale novine, upoznao dušu posla i dušu Vuteksovaca. Postao je glavni „Vuteksov” kreator, cenjen, uvažavan i više puta nagrađivan, a naposletku i njegov generalni direktor.
Već 1970. godine „Vuteks” je osvojio tri od ukupno pet plaketa „Zlatni pobednik Beograda” i to u konkurenciji dečjih pokrivača za pokrivač „Bambi”, zatim u konkurenciji cel pokrivača za pokrivač „Vis-2”, tada najtraženiji na švedskom tržištu, te u porodici pokrivača od sintetičkih vlakana za ćebe „Ambasador” koje je proglašeno za apsolutnog šampiona. Tako je „Ambasador” i zvanično postao najkvalitetniji pokrivač na tržištu Jugoslavije i Evrope. Bilo je to najveće priznanje koje je „Vuteks” do tada osvojio.
„Imamo dobre deke od kojih nam je svima toplo. Lako se peru, svim deterdžentima i u svim mašinama. Pa ipak, ima još mnogo mogućnosti za ugodna iznenađenja. Do 1980. moramo stvoriti još jedan „Vuteks”, da udvostručimo i usavršimo proizvodnju” – navodio je njegove reči novinar beogradske „Revije 92”, u svom tekstu o Vuteksu iz 1973. godine.
Te 1973. godine „Ambasador” je nagrađen još jednom prestižnom nagradom. Bila je to nagrada Ju-dizajn, za dizajn, izgled, ekonomičnost i funkcionalne vrednosti. Uz Zlatnog pobednika Beograda bilo je ovo još jedno veliko priznanje za ovaj vuteksov proizvod.
Na 13. međunarodnom salonu automobila u Beogradu u zajednici sa Zavodima „Crvena Zastava” i ostalim njihovim kooperantima „Vuteks” je izložio novi proizvodni program autopresvlaka, a na tradicionalnom prolećnom međunarodnom zagrebačkom velesajmu svoj novi proizvod ćebe „Ambasador šampion”. Do kraja 1975. godine proizvedeno je već dva miliona i tristo hiljada komada ovih ćebadi.
Ćebe Ambasador za hladne dane u fotelji
Na jesenjem zagrebačkom velesajmu 1970. godine poznata zagrebačka pozorišna i televizijska glumica Ana Karić dala je novinarima fabričkog lista zanimljivu izjavu.
„Vi Vukovarčani ste sjajni, mislim Vi Vuteksovci. Proizveli ste nešto što se na mnogim tezgama svijeta ne može naći i kupiti. Ovaj vaš Ambasador je famozan, tko ga samo takvog izatka. Pa te boje, ja zaista nemam riječi. Kada ga čovjek ima u ruci onda tek shvati koliko je to meko, nježno, pa to je grehota pokrivati se s njim.”
I poznati zagrebački filmski i TV snimatelj Ivo Jakša doprineo je popularnosti „Ambasadora”. On je 1972. godine sa Cresa krenuo na višemesečnu plovidbu morima i okeanima. On i njegov pratilac plovili su jedrenjakom u odelima i kapuljačama sačinjenim od ćebadi „Ambasador”. Reakcije poznatih i njihove pozitivne ocene izrečene o ovom vuteksovom proizvodu bile su odlična reklama i doprinele su da se za njega nadaleko čuje.
Fudbalski velikani pod ćebetom „Ambasador”
Ne znam koliko je to danas poznato, ali vuteksovim „Ambasadorom” pokrivali su se i fudbalski velikani. Naime, 1971. godine Milan Devčić je u ime fabrike poklonio komplete vuteksovih pokrivača trojici čuvenih fudbalera Brazilcu Edsonu Peleu i našima Rudolfu Belinu i Draganu Džajiću.
„Proputovao sam cijeli svijet, primio mnogo darova i svaki me je više nego obradovao. Ali vaš me je posebno dojmio i uvijek će me sjećati na Jugoslaviju i njene divne ljude. A vi senjor, ako ikada navratite u moj Santos na mojem krevetu vidjet ćete vaš poklon” – rekao je čuveni Pele primajući na dar ćebe „Ambasador”.
Ćebe Ambasador
Ni Rudolf Belin nije ostao ravnodušan na poklon fabrike „Vuteks“.
„Zahvaljujem drugovima iz „Vuteksa” na pokrivačima, koji su divan poklon za moje sinove Bruna i Orlanda i obećajem da ću posjetiti „Vuteks” prvom prilikom kad se vratim u Jugoslaviju” – rekao je između ostalog čuveni igrač zagrebačkog „Dinama” koji je tada već igrao u Belgiji.
„Radujem se svakom poklonu, ali moram naglasiti da mi je kolekcija „Vuteks” pokrivača „Ambasador” posebno prirasla srcu. Dobio sam svoj novi stan i tako vrijedni pokrivači riješili su me mnogih briga – rekao je zvezdina zvezda Dragan Džajić naglasivši da će vuteksove pokrivače sa zadovoljstvom preporučiti svim svojim prijateljima i saigračima.
Vuteksova omladina imala i svoj muzički sastav „Ambasadori”
Koliko je ovo ćebe značilo Vuteksovcima svedoči i činjenica da su omladinci iz preduzeća početkom sedamdesetih godina osnovali muzičku grupu „Ambasadori”. Prodaja ulaznica na njihovim svirkama punila je kasu omladinske organizacije preduzeća, a od prikupljenog novca kupovani su i noviji instrumenti i oprema. Prvi veliki nastup grupa je imala u Beogradu 22. februara 1970. godine u Domu omladine. Fabričke novine o tome pišu u broju objavljenom 18. marta.
„Dolaskom u Beograd vesela grupa djevojaka i mladića krenula je u obilazak i razgledanje znamenitosti našeg glavnog grada, dok su članovi Ambasadora ostali u sali i vršili pripreme za svoj prvi veliki nastup. Što se više približavalo vrijeme nastupa postajali su sve nervozniji, a da bi stvar bila još gora, tu je naišao i šef Korni grupe, Kornelije Kovač i kad je pogledao opremu našeg sastava odmahnuo je rukom, a time je naše momke još više obuzeo nemir i počela se gubiti svaka nada. Međutim, beogradski VIS Džentlmeni zaista su bili dostojni svog imena pomogavši Ambasadorima u svemu pa i u dopuni opreme.”
Ambasadori su tada nastupili sa klavijaturistom Đorđem Stankovićem, basistom Stanimirom Abadžićem, solo gitaristom Mihajlom Molnarom, bubnjarem Vladom Vismegom i pevačima Đurđicom Nađ i Nikolom Silom. Kao gost pevao je Ivan Fabijan.
„Vuteks” je početkom 1964. godine otvorio Klub omladine Vuteksa u Preradovićevoj ulici na inicijativu Tvorničkog komiteta Saveza omladine. Klub je dotacijom od tadašnjih 250.000 dinara pomogao Sindikalni odbor preduzeća za nabavku nameštaja i uređenje prostora. Klub je bio otvoren svakog dana od 9 do 12 i od 16 do 22 sata.
Da promovišu i jačaju ugled „Vuteksa” služili su i sportski kolektivi osnovani pod njegovim patronatom i sa njegovim imenom. Vuteks je imao svoje šahiste, fudbalere, košarkaše i košarkašice, stonotenisere, kajakaše pa čak i reli vozače, ali više o tome u nekom od narednih nastavaka ovog feljtona.
Nastaviće se
Izvori:
- https://www.index.hr/magazin/clanak/skoro-svaka-kuca-na-ovim-prostorima-je-nekad-imala-proizvod-ove-vukovarske-tvornice/2319302.aspx
- VUTEKS – list radnog kolektiva vukovarske tekstilne industrije - Godina druga, Br. 2 od 24. januara; U hodu protiv nelikvidnosti,
- VUTEKS – list radnog kolektiva vukovarske tekstilne industrije,Godina druga, Br. 2 od 24. januara; Ambasadorom protiv vjetra
- VUTEKS – list radne zajednice vukovarske tekstilne industrije, Godina deseta Br. 83 od 18. marta 1970, Ambasadori na rukama mladih Beograđana
- VUTEKS – list radne zajednice vukovarske tekstilne industrije, Godina jedanaesta Br. 101 od 1. maja 1971, Snovi nogometnih bogova pod pokrivačem „Ambasador“
- VUTEKS – list radne zajednice vukovarske tekstilne industrije, Godina trinaesta Br. 133 od 1. maja 1973, Yu design pripalo najboljem –„Ambasador73“
- VUTEKS – list radne zajednice vukovarske tekstilne industrije, Godina deseta, Br. 91 od 1. oktobra, „Ambasador“ u centru pažnje
- VUTEKS – list radne zajednice vukovarske tekstilne industrije, Godina dvanaesta, Br. 117 od 1. maja 1972, Ambasadorom protiv vjetra