Odavanjem počasti herojima obeležena 80. godišnjica Batinske bitke i oslobođenja Baranje
U organizaciji Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske i Udruženja antifašističkih boraca i antifašista Beli Manastir 23.novembra obeležena je 80.godišnjica Batinske bitke i oslobođenja Baranje.
Program obeležavanja počeo je u jutarnjim časovima na belomanastirskom Partizanskom groblju polaganjem cveća na Spomenik palim borcima NOR-a i biste revolucionara Baranje. Nakon toga cveće je položeno na Spomeniku palim borcima Crvene armije, a centralni program uz polaganje cveća i prigodna obraćanja održan je u Batini na Spomeniku Pobeda. U sklopu Memorijalnog kompleksa Batinske bitke održana je i prezentacija izložbe Batinska bitka 1944-2024 koju je organizovalo Udruženje Baranja Alternativa. Na platou spomenika u Belom Manastiru i u Batini brojne delegacije iz Hrvatske, Srbije, Republike Srpske i Ruske Federacije odale su počast svim borcima koji su odneli pobedu u jednoj od najvećih i najznačajnijih vojnih operacija u Drugom svetskom ratu na prostoru bivše Jugoslavije. Tokom svečanog programa obeležavanja pobede nad fašističkim i nacističkim trupama na ovim prostorima, prisutnima se obratio predsednik Udruženja antifašističkih boraca i antifašista Beli Manastir Nikola Opačić.
- Danas živimo u svetu koji se suočava s novim izazovima, od porasta ekstremnih ideologija do sve češće revizije istorije. Stoga je važno setiti se zajedničke borbe za slobodu i mir. Kao da su zaboravljene univerzalne vrednosti solidarnosti i zajedništva koje su bile ključne pre 80 godina, ali su jednako važne i danas. Obeležavanje godišnjica Batinske bitke podseća nas na multikulturalnost i međunarodni karakter borbe protiv fašizma, kao i na činjenicu da sloboda, mir i jednakost nisu zagarantovani, već se moraju kontinuirano braniti i promicati. Ovim okupljanjem i ovim obraćanjem pozivamo vas na razmišljanje o ulozi pojedinca i društva u očuvanju vrednosti za koje su se borili naši preci - rekao je Opačić.
Pored Opačića prisutnima se obratio i veleposlanik Ruske Federacije u Hrvatskoj njegova ekselencija Aleksandar Nurizade.
- Nemoguće je ne kazati da je 80. godišnjica veliki datum. Da bi shvatili šta se dešavalo ovde pre 80 godina navesti ću mali primer. Na teritoriji jugoistočne Evrope desila se jedna od najvećih bitaka na teritoriji Jugoslavije u Drugom svetskom ratu. Možemo samo zamisliti koliko je bila ogromna linija fronte. Svim našim očevima i dedovima koji su spasili Evropu moramo biti večno zahvalni i zato su svi meseci pred nama, do 9.maja, posebni meseci. Ja sam siguran da ćemo zajedno slaviti taj veliki dan. Vama od srca želim zahvaliti što nosite sećanje na događaje iz tih godina, što to prenosite na nove generacije i zato je izuzetno važno ne zaboraviti tu prošlost - rekao je Nurizade.
Organizatori obeležavanja 80. godišnjice Batinske bitke i oslobođenja Baranje kao da su znali šta će veleposlanik Ruske Federacije u Hrvatskoj reći pa su svima onima, njih 40, koji poštuju i promovišu antifašizam i antifašističke vrednosti uručili zahvalnice za doprinos, negovanje i čuvanje tradicija antifašizma stečenog u narodnooslobodilačkoj borbi za vreme Drugog svetskog rata.
Po završetku ceremonijalnog dela, prisutne delegacije i sugrađani prisustvovali su prezentaciji izložbe Batinska bitka 1944-2024.
Podsetimo, Batinska bitka trajala je od 11. do 29. novembra 1944. godine, i bila je ključni trenutak u borbi za oslobođenje Baranje, te simbol otpora i zajedničke žrtve jugoslovenskih i sovjetskih boraca. Bila je to jedna od prvih pobedonosnih frontovskih bitaka koju su u završnici Drugog svetskog rata vodile jedinice NOVJ i Crvene armije s jedne strane i jedinica Vermahta. Po količini snaga učesnika, intenzitetu borbi i strateškom značaju to je bila jedna od najvećih ako ne i najveća bitka u toku čitavog Drugog svetskog rata na području Jugoslavije. Plan same bitke razradio je Maršal Tolbuhin. U toku odlučujućih borbi nemačka vojska je u više protivnapada pokušala da zaustavi napredovanje Crvene Armije i NOVJ i vrati ih na početne položaje iza Dunava, ali zahvaljujući izvanrednoj hrabrosti i upornosti boraca i starešina NOVJ i Crvene armije protivnapadi su odbijeni, nemačke snage u međurečju Dunava i Drave uništene, a Baranja oslobođena. Za oko 18 dana, koliko je Batinska bitka trajala, u nebeski stroj besmrtnog puka upisano je ukupno 2175 imena, 788 jugoslovenskih i 1387 sovjetskih boraca.