Suša ostavila posledice u poljoprivredi

Zbog velike suše na području Osječko-baranjske županije proglašeno stanje elementarne nepogode.

Srđan Sekulić 10.09.2024.

Osječko-baranjska županija krajem avgusta proglasila je prirodnu nepogodu, odnosno sušu u svim jedinicama lokalne samouprave ove županije.

Naime, u pojedinim delovima Osječko-baranjske županije, kao i nekih drugih županija, kišnih perioda nije bilo po dva meseca što je dovelo do velikih posledica prilikom rasta i razvoja određenih poljoprivrednih kultura. Sve lokalne samouprave su zbog toga do 4. septembra trebale od poljoprivrednika da prikupe potrebne podatke za eventualnu isplatu nastale štete uzrokovane ovom nepogodom.

- Definitivno postoji razlog zašto je elementarna nepogoda proglašena od strane županije. Mi smo u međuvremenu završili sve što je trebalo da se prikupe podaci i sve ono što je trebalo od naših poljoprivrednika kojih u opštini ima preko 500 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava. Sva dokumentacija je pripremljena i sakupljena i ona će se u narednom periodu obrađivati i slati dalje. Da li će od toga nešto biti mi ne znamo, ali definitivno da je ove godine velika suša napravila probleme poljoprivrednicima. Na nekim kulturama ostavila je veće posledice, na nekima manje, a znamo da je na području Opštine Erdut velik broj voćnjaka i vinograda gde su takođe primetne posledice izazvane sušom – istakao je načelnik Opštine Erdut Jugoslav Vesić.

Prijava štete od suše ili neke druge vremenske nepogode radila se i ranije, a u retkim slučajevima usledila su i obeštećenja. Ukoliko dođe do bilo kakvih isplata njih će vršiti jedinice lokalne samouprave koje će sredstva za tu namenu dobiti od državnog resornog ministarstva.

- Ovde kod nas u Opštini Erdut imali smo 125 poljoprivrednika koji su prijavili štetu uzrokovanu sušom. Uglavnom su se prijavljivale kulture kao što su kukuruz, soja, suncokret, te voćne kulture. Trenutno smo u procesu obrade tih podataka i izračunavanja nekakve prve procenjene štete koja će biti u milionskim iznosima – naglasio je stručni saradnik za poljoprivredu u Opštini Erdut Milan Franić.

Prirodna nepogoda i u Vukovarsko-sremskoj županiji

Poljoprivrednici su prilikom prijave štete morali da popune obrazac za prijavu štete, kao i da predaju arkod upisnik sa svim podacima o kulturama i arkod česticama. Svi ti podaci potom se unose u sistem i obrađuju.

- Imamo vremenski rok od 50 dana da napravimo konačnu obradu štete. Kada će to biti i koliko će se isplaćivati to za sada ne znamo, ali naravno da poljoprivrednici očekuju bilo šta od toga. Štete su na području opštine i puno veće, ali nisu svi poljoprivrednici prijavljivali štetu zato što je dosta njih osiguralo svoje useve u osiguravajućim kućama gde će isplata svakako biti veća za više postotaka – kaže Franić.

Nekoliko dana kasnije suša je proglašena i na teritoriji Vukovarsko-sremske županije gde će se u lokalnim samoupravama sve do 16. septembra prikupljati svi potrebni podaci kako bi poljoprivrednici ostvarili pravo na isplatu nastale štete.

Sušni period tokom letnjih meseci, odnosno tokom jula i avgusta, najveće posledice ostavio je na kulturama kao što su šećerna repa, soja, ali i suncokret, kukuruz, te brojne voćne kulture.