Bele ruže položene na godišnjicu brutalnog ubistva srpske porodice Zec

Pripadnici jedinice Tomislava Merčepa likvidirali su u noći između 7. i 8. decembra 1991. godine zagrebačku porodica Zec samo zato što su bili Srbi.

Jadranka Jaćimović 09.12.2024.

FOTO: Sandro Lendler/Portal Novosti

Povodom trideset i treće godišnjice ubistva Aleksandre, Marije i Mihajla Zeca na spomen obeležju podignutom kod planinarskog doma Adolfovca na Sljemenu, položene su bele ruže. Upravo su na tom mestu, usred šume u noći između 7. i 8. decembra 1991. godine, pripadnici pričuvnog sastava MUP-a Republike Hrvatske ubili dvanaestogodišnju devojčicu i njenu majku. Pre nego što su ih iz Zagreba odveli u šumu, u kući porodice Zec na Trešnjevci ubili su Mihajla, Aleksandrina oca i Marijinog supruga. Iako su zločin priznali, počinioci su ostali nekažnjeni. U organizaciji Srpskog narodnog veća, Antifašističke liga Republike Hrvatske, Inicijative mladih za ljudska prava i Dokumente – Centra za suočavanje s prošlošću na mestu stravičnih ubistava održana je 7. decembra komemoracija. Položene su ruže, a okupljenima su se kratko obratili predstavnici organizatora, zamenik gradonačelnika Zagreba Luka Korlaet, Ivana  Kekin i potpredsednica SDSS-a Anja Šimpraga.

- Ovo stradanje simbol je stradanja sve dece u ratu, ali je ujedno podsetnik na nestanke građana srpske nacionalnosti tokom noći, na likvidacije, na miniranja kuća, na uništavanje imovine. Setimo se samo zadarske Kristalne noći o kojoj se u javnosti jako malo može čuti. Nije jednostavno danas ovde biti, ali je ponos kad vidimo sve vas okupljene koji ste s nama svake godine. Hvala vam što delite, što se sećate i što želite graditi bolju Hrvatsku, bolju zemlju za sve nas i zajedno s nama, pripadnicima srpskog naroda u Republici Hrvatskoj – rekla je Šimpraga te istakla kako Srpsko narodno veće sa svojim partnerima odaju priznanje svim žrtvama, a isto tako ne daju da izbledi kultura sećanja na stradale Srbe u proteklim ratovima. Izrazila je i nadu da će se do iduće komemoracije uspeti u naporima da se po Aleksandri Zec nazove jedna zagrebačka ulica ili trg.

FOTO: Sandro Lendler/Portal Novosti

Kako navodi portal Novosti obratio se i zamenik gradonačelnika Zagreba Luka Korlaet, te rekao da je posredi jedna od najmučnijih epizoda savremene zagrebačke istorije i ukazao na važnost kulture sećanja. Spomen-obeležje na Adolfovcu postavljeno je lani, a Korlaet je ovom prilikom najavio da će se uskoro sagraditi i memorijalni plato s nekoliko punktova koji evociraju tu mučnu noć.

Saborska zastupnica stranke Možemo i kandidatkinja za predsednicu RH Ivana Kekin, istakla je da zločin nad porodicom Zec nije sankcionisan, te dodala kako su tu da se sećaju tog strašnog poraza ljudskosti i tog strašnog poraza države.

- Tu smo i da si obećamo da se nikada nećemo prestati boriti za zemlju koja će biti sigurna za svu našu decu – rekla je Kekin, a pišu Novosti.

Kada je 7. decembra Mihajlo Zec nasilno izveden i ubijen ispred svoje kuće, njegova dvanaestogodišnja kćerka Aleksandra i supruga Marija odvedene su i ubijene na Sljemenu. U kući je te kobne večeri bilo još dvoje dece, Gordana i Dušan, koji su skriveni preživeli ovaj svirepi zločin.