Trpinjski sveštenik svojim doktorskim radom doprineo crkvenoj istoriji
U izdanju Eparhije osečkopoljske i baranjske nedavno je iz štampe izašla knjiga protojereja Marka Šukunde pod nazivom Verska politika rimskog carstva od 311. do 380. godine.
Prva promocija knjige trpinjskog paroha protojereja Marka Šukunde „Verska politika rimskog carstva od 311. do 380. godine“ održana je 16. juna u hramu Vaznesenja Gospodnjeg u Trpinji uz prisustvo velikog broja publike koju su činili vernici i brojno sveštenstvo Eparhije osečkopoljske i baranjske. Reč je o protojerejevoj doktorskoj disertaciji odbranjenoj početkom 2018. godine koja je sada pretočena i u knjigu.
- Običaj je da se doktorska teza izda nakon određenog vremena kao knjiga ili monografija, a ona na neki način, da se laički izrazim predstavlja ličnu kartu naučnika i čoveka koji se bavio sa tom određenom tematikom. Hvala Bogu i mi smo to sada uspeli i na današnji dan pravimo promociju te knjige. Ovom monografijom vraćamo se u daleki četvrti vek i same početke gde crkva nije bila prihvaćana i shvatana kao što je mi to danas shvatamo. Rimsko carstvo tada je religiju shvatalo na jedan totalno drugačiji način, a hrišćanstvo je upravo od te 311. godine počelo postepeno da se priznaje u carstvu sve do 380. godine kada je car Teodosije Prvi Veliki izdao zakon kojim je hrišćanstvo priznato kao religija – kaže autor.
Marko Šukunda je nakon srednje bogoslovske škole studirao osnovne studije na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu od 2007. do 2011. godine. Na istom fakultetu završio je i master studije godinu dana kasnije te odmah 2012. upisuje i doktorske studije. Dobitnik je brojnih nagrada za najboljeg studenta Bogoslovskog fakulteta, a nakon studija vraća se u rodni kraj gde najpre radi u školi u verskoj nastavi, a zatim postaje i paroh u Trpinji. Car Konstantin je najznačajnija ličnost četvrtog veka i bio je doktoru Marku Šukundi pokretačka misao u naučnom radu.
- Izdvojio bih cara Konstantina i caricu Jelenu koji su bili pokretači mog rada što se može videti i na samim koricama knjige na koje smo stavili njih dvoje sa ikone iz Manastira Visoki Dečani. Moja uža specijalnost jeste taj četvrti vek, ali sam se u ovim poslednjim godinama više orijentisao na svoju pastirsku delatnost u parohiji. Moram ipak da kažem da pripremam u skorijoj budućnosti još jednu knjigu koja će biti orijentisana na rešavanje problema običnog čoveka kroz veru – dodaje Marko Šukunda.
Na predstavljanju monografije govorio je u ime izdavača episkop osečkopoljski i baranjski Heruvim, ali i recenzent knjige istoričar iz Novog Sada Boris Stojkovski.
- Reč je o značajnom radu iz domena crkvene istorije s obzirom na to da četvrti vek predstavlja turbulentnu epohu u svetskoj istoriji uopšte. Otac Marko je dao niz novih zaključaka i pogleda pripremajući ovu knjigu i to je jedan značajan doprinos nauci koji je rezultat jednog ogromnog truda i rada. Postoji određen broj sveštenika koji se zanimaju za naučno istraživanje, ne samo crkvene istorije, već i drugih disciplina i bogoslovskih nauka. Lepa je vest kada se radi o parohu iz jedne relativno manje sredine jer to pokazuje da episkop u eparhiji vodi računa da obrazovano sveštenstvo poučava i predvodi svoju pastvu koja mu je poverena na upravu. Obrazovanje nam je bitno u svim slojevima, a sveštenički je uvek za srpski narod bio značajan, naročito na ovim prostorima na kojima je oduvek činio kičmu ostanka i opstanka – ističe Boris Stojkovski.
U programu na predstavljanju knjige učestvovala je i Etno grupa Moba koja je izvela nekoliko duhovnih i etno pesama.
*Ovaj tekst je nastao u sklopu projekta „Tu gdje živimo“ koji je podržao Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije.